نایلون کشاورزی چیست؟

یکی از انواع پلاستیک که برای مصارف کشاورزی کاربرد دارد و به آن نایلون عریض هم می گویند، نایلون کشاورزی است. نایلون های کشاورزی دارای عرض زیادی هستند و بر اساس کاربردی، جنس، ضخامت، ابعاد و مواد اولیه ای که دارند، نام گذاری می شود. به عنوان مثال به نایلون عریضی که برای احداث و راه اندازی گلخانه استفاده می شود، نایلون گلخانه می گویند. ساختار کلی نواع مختلف نایلون کشاورزی بر پایه مواد اولیه پلی اتیلنی ساخته شده است. کارخانه های تولید کننده برای بالا بردن کیفیت این محصول به مواد اولیه آن مواد افزودنی نیز اضافه می کنند و تمام استانداردهای لازم را در زمان تولید رعایت می کنند. یک نایلون با کیفیت کشاورزی عملکرد خاک را بهبود می بخشد و به تولید محصولات کشاورزی مرغوب و باکیفیت کمک می کند. البته تولید نایلون استاندارد با بهترین مواد اولیه هزینه های بیشتری را برای تولید کننده به همراه دارد.

به این نکته نیز توجه داشته باشید که گران بودن قیمت نایلون کشاورزی نمی تواند ملاک دقیقی برای نشان دادن کیفیت این محصول باشد. برای پی بردن به کیفیت نایلون باید چند ویژگی مهم آن را مورد بررسی قرار دهید. یک نایلون خوب باید دارای قابلیت ضد اشعه ماوراء بنفش بوده و در مقابل نور خورشید از مقاومت بالایی برخوردار باشد. با استفاده از این نوع نایلون گیاهان در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید آسیب نمی‌ بینند. وجود افزودنی ضد ماورا بنفش طول عمر نایلون را نیز افزایش می دهد. یکی دیگر از ویژگی های نایلون کشاورزی خاصیت جذب اشعه مادون قرمز است. با جذب مادون قرمز دمای هوای گلخانه ها در طول شب حفظ می شود و گیاهان به دلیل سرما آسیب نمی ببینند‌. داشتن خاصیت ضد الکتریسته ویژگی دیگریست که در نایلون های کشاورزی استاندارد وجود دارد. این ویژگی از تجمع گرد و غبار روی نایلون جلوگیری می کند و بخارهای آب موجود در سقف گلخانه را نیز از بین می برد.

نایلون کشاورزی با توجه به انواع کاربردهای متنوعی دارند. یکی از کاربردها این است که به عنوان نایلون گلخانه برای پوشش دادن سقف گلخانه ها استفاده می شوند. برای پرورش قارچ و همچنین جا به جا کردن اصولی و ایمن محصولات کشاورزی نیز از این نوع نایلون استفاده می شود. برخی از افراد گمان می کنند که نایلون های مخصوص کشاورزی فقط کاربردهای کشاورزی دارند. این در حالیست که این محصول در صنعت ساختمان سازی برای بخش های مختلف سقف سازه، برای سقف استخرها، در دامپروری ها برای حفظ دمای استاندارد محل نگهداری دام ها، در انبارها برای بسته بندی علوفه و غیره نیز کاربرد دارد. کشاورزان و گلخانه داران با استفاده از انواع مختلف نایلون کشاورزی کیفیت و بهره وری محصولات خود را افزایش می دهند و از این طریق سود بسیار خوبی کسب می کنند. نکته مهمی که در خرید نایلون کشاورزی باید مورد توجه قرار گیرد این است که خریداران همواره باید با توجه به نیازشان نایلون مناسب را از بین نایلون های گلخانه، نایلون بسته بندی علوفه، نایلون مالچ و غیره را انتخاب و خریداری کنند.